edrauda.lt Naujienos

Kaip būti kultūringu vairuotoju - patarimai

Nors laikai keičiasi ir situacija gerėja, Lietuvos vairuotojai vis dar nėra patys mandagiausi. Atsiranda kelių erelių, kurie susigalvoja savo taisykles ir bando jas primesti kitiems arba tiesiog elgiasi chuliganiškai. Grubus ir nekulturingas vairavimas galiausiai kelia grėsmę tiek pačiam vairuotojui, tiek aplinkiniams.

Prieš važiuojant į gatves derėtų pasikartoti mandagumo pradžiamokslį, kurį galima suformuoti iš keturių paprastų punktų:

1. Laikykitės kelių eismo taisyklių.

2. Nedemonstruokite nepagarbos kitiems eismo dalyviams.

3. Nebūkite agresyvūs.

4. Netrukdykite kitiems kelyje.

Tai pagrindiniai punktai ir jei jų laikotės, esate ganėtinai kultūringas vairuotojas. Toliau galime tik lįsti gilyn ir daryti detalesnius sąrašus apie tai, kaip derėtų elgtis kelyje. Tie patarimai galėtų skambėti kažkaip taip:

  • Būkite atsargūs ir atidūs kertant pėsčiųjų perėjas. Atkreipkite dėmesį į pėsčiuosius, kurie nori pereiti kelią, ir suteikite jiems pirmenybę.
  • Lyjant vairuokite taip, kad praeiviai nebūtų aptaškyti vandeniu.
  • Žvyrkeliu važiuokite lėčiau, kad iš po ratų skriejantys akmenukai nepataikytų į už jūsų važiuojančią transporto priemonę.
  • Būkite pagarbus ir draugiškas kitiems vairuotojams. Neprovokuokite kito automobilio, jei jis nori įsilieti į srautą iš šoninės gatvės arba kiemo. Suteikite jiems galimybę saugiai ir sklandžiai persirikiuoti į jūsų juostą.
  • Prieš priešais judančius pėsčiuosius ir dviratininkus iš anksto mažinkite greitį, kad jie suprastų ir nesijaustų nesaugiai.
  • Neakinkite ilgosiomis šviesomis, laiku jas išjunkite.
  • Staigiai stabdydami autostradoje (spūstis, kliūtis, ar pan.), įjunkite avarinį signalą, kad iš paskos dideliu greičiu važiuojantys vairuotojai spėtų įvertinti situaciją.
  • Rodykite signalus laiku ir aiškiai. Signalizavimas yra svarbus bendravimo būdas kelyje. Prieš keičiant eismo juostą arba atlikdami kitus manevrus, įjunkite signalus, kad kiti vairuotojai galėtų numatyti jūsų veiksmus ir prisitaikyti prie jų.
  • Būkite kantrus eismo spūstyse, kai judėjimas yra lėtas ar sustoja visai. Nelįskite į priešingą juostą, netrukdykite kitiems automobiliams. Tai ne tik pavojinga, bet ir provokuoja konfliktus bei dar labiau užkemša gatves.

Šį patarimų sąrašą galima tęsti ir tęsti, o kiekvienas save kultūringu laikantis vairuotojas nuo savęs galėtų pridėti vis po naują punktą.

Siekiant išvengti konfliktų, eismo įvykių ir užtikrinti saugią eismo aplinką, būtina skatinti mandagumą, pagarba ir atsakingumą kelyje. Kultūringas vairavimas prasideda nuo kiekvieno vairuotojo ir jo gebėjimo suprasti, kad kiekvienas eismo dalyvis turi ne tik teises, bet  ir pareigas.

SKAIČIUOTI AUTOMOBILIO DRAUDIMĄ